IGNALINA

Lankytinos Ignalinos vietos

1. Ginučių Vandens Malūnas

Ginučių vandens malūnas, kultūros paminklas. Yra užtvanka su tiltu. Išlikusi 19 a. senovinė malūno įranga: nuo vandens rato, maišų pakėlimo mechanizmo, girnų ir pikliaus. Malūnas vieno aukšto su pastogės patalpomis, stačiakampio plano.

12096650351510_ginuciu_malunas2Ginui_Vandens_Malnas

 

2. Gaveikėnų Vandens Malūnas

Kultūros paminklas. Stovi kaimo p.r. dalyje į p. nuo Ignalinos - Ginučių kelio, prie miško, Palaukinio ežero dešiniajame krante. Malūnas statytas XIX a., priklause Kaminskui, buvo nuomojamas vokiečiams. Veliau parduotas Romanovičiui, jam mirus malūną atsiteisė lenkai Subačiai. Po II - o pas. karo priklausė Švenčionių buitinio gyventojų aptarnavimo kombinatui, nuo 1953 m. - kolūkiui "Aušra", nuo 1958 m. - Ignalinos žuvininkystės ūkiui. 1977 m. rekonstruotas į poilsinę. Vėliau malūnas atiteko Strigailiškio žemės ūkio bendrovei, iš jos nuomojo UAB "Selena" iš Vilniaus.

Malūnas yra vieno aukšto su rūsiu ir pastogės patalpomis, uždaru prieangiu, 2 atvirais prieangiais ir turbinos priestatu. Rūsyje yra krumpliaratis, malūne - girnos, 2 grūdų piltuvai ir grūdų bunkeris.

Gaveikn_Vandens_Malnas

3. Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia

Mielagėnų Šv. Jono Krykštytojo bažnyčia. Yra Mielagėnų miestelyje, prie Švenčionių - Tverečiaus kelio. 1760 m. Kuršo bajoro Grafo iniciatyva pastatyta pirmoji medinė bažnyčia. Mūrinė bažnyčia pastatyta 1779 - 1790 m. Livonijos kunigaikštystės vaisko Kazimiero Kublickio rūpesčiu. 1790 m. bažnyčią šv. Jono Krikštytojo vardu pašventino klebonas, Livonijos kanauninkas Vaitiekus Odolinskis. 1838 m. bažnyčią restauruota, jai suteikta klasicistinė išvaizda. 1858 m. kapinėse pastatyta mūrinė koplyčia. 1908 m. kunigo Placido Šarkausko rūpesčiu bažnyčia atnaujinta. 1925 - 1939 m. klebonavo švietėjas, lietuvybės puoselėtojas kun. Karolis Gumbaragis. Bažnyčia yra kultūros paminklas. Šoninėse fasado nišose yra Šv. Petro ir Šv. Povilo statulos, turinčios antikinių bruožų. Šių skulptūrų bei paveikslų bažnyčioje ir Justinos ir Kazimiero Kublickų epitafijų autorius Vincas Smakauskas ( Kublickų žentas). Interjero įrenginius sukūrė meistras Labanovskis. Išraiškingų formų ir proporcijų, vėlyvojo klasicizmo ir romantizmo stiliaus vartai su varpine yra šventoriaus tvoros vakarinėje dalyje. Pastatyti apie 1830 m. Tvora gerai išlikusi, sumūryta iš akmenų, papuošta smulkios skaldos mozaika.

v._Jono_Kriktytojo_banyia

4. Palūšės Bažnyčia Su Varpine

Bažnyčia pastatyta 1750 m. Kunigas Juozapas Baziliauskas nuosavoje, iš tėvų paveldėtoje žemėje pastatė Šv. Juozapo, savo globėjo, medinę bažnyčią. Istorija byloja, kad vienintelis statyboje naudotas instrumentas buvo kirvis. Aštuonkampė varpinė, primenanti lietuvių senovinių medinių pilių sargybos bokštą, yra vienintelė tokia Lietuvoje. Bažnyčios ansamblis su varpine paskelbtas architektūros paminklu. Turistų akį traukia žmonių rankomis sukurtas medinės architektūros paminklas – Palūšės bažnyčia, pastatyta 1750 m. Ji statyta nenaudojant vinių – tik kirviu ir pjūklu. Tai – respublikinės reikšmės architektūrinis paminklas. Aštuonkampė varpinė, primenanti lietuvių senovinių medinių pilių sargybos bokštą, yra vienintelė tokia Lietuvoje. Šioje bažnyčioje vargonavo garsių muzikų Miko ir Kipro Petrauskų tėvas. Palūšėje 1873 m. gimė jo sūnus Mikas. Džiugus bažnyčios varpų gaudesys kviečia visus čia apsilankyti ir nors akimirką pamiršti pasaulietiškus vargus. Kiekvienais metais antrąjį rugpjūčio sekmadienį vyksta šv. Lauryno atlaidai.

paluses

5. Ignalinos Šv. Mergelės Marijos Užgimimo bažnyčia

Ignalinos_v._Mergels_Marijos_Ugimimo_banyia

Daugiau šioje kategorijoje: « KAUNAS KERNAVĖ »