ZARASAI

Lankytinos Zarasų vietos

 1. APŽVALGOS RATAS IR EŽERO PAKRANTĖ

2011 m. atidarytas apžvalgos ratas – analogo Lietuvoje neturintis architektūros statinys. Praeinantiems 17 m aukščio ratu atsiveria Zaraso ežero panorama. Nusileidus laipteliais žemyn galima keliauti Zaraso ežero pakrantę juosiančiu taku arba patogiai įsitaisyti ant suolelių ir mėgautis vandens telkinio kraštovaizdžiu. Statinio architektas Š. Kiaunė.

Šiltuoju metų laiku zarasiškius ir miesto svečius džiugina pakrantėje įrengtas fontanas, liepteliai, valčių nuomos punktas (keliaujantys sausuma čia gali išsinuomoti riedžius ir dviračius), žaidimų aikštelė vaikams. Pakrantėje pradėtas kurti skulptūrų parkas. Siūlome Zaraso ežero pakrantę lankyti visais metų laikais, nes neretam zarasiškiui ar miesto svečiui ši vieta gali tapti galimybe pasitikti ar išlydėti mėgiamiausią metų laiką.

APZVALGOS_AIKST

 

2. DEGUČIŲ PAŽINTINIS TAKAS

Keliaujantys taku galės pamatyti Gražutės miško pušynuose gyvenančią pelėdą lututę ar jos namus – uoksą, sužinoti apie pataisus, kerpes, egles, rasti briedžio gaurus, užkopti į Degučių piliakalnį, susipažinti su pelkių pasauliu, pajusti miško naudą žmogui. Takas lankomas visais metų laikais.

DEGUCIAI

3. ŠAVAŠOS PAŽINTINIS TAKAS

Tai pirmasis geologinis takas Lietuvoje. Jis įkurtas šalia sraunios Šavašos upės – tikros kalnų upės! Neabejojame - įspūdį padarys ne tik pati upė, bet ir ją supanti mažai žmogaus paliesta aplinka.

SAVASA

4. JASKONIŠKIŲ PAŽINTINIS TAKAS

Takas vingiuoja per smėlėtą pušyną, kuris nuo seno vadinamas Smalinyčia. Jame galite pamatyti meletos iškaltą uoksą, stebėti miško „sanitarų" genių nuveiktus darbus, o jeigu atidžiai klausysitės jus lydinčių paukščių čiulbesio – galbūt išgirsite jums negirdėtų giesmių...

JASKONISKIU

5. ILGAŠILIO PAŽINTINIS TAKAS

Šis takas – viena iš NATURA 2000 teritorijų, kuri įsteigta išsaugoti biologinę įvairovę ir gamtos sukurtas vertybes. Besidomintys gamtos palikimu šiame take gali rasti plačialapę klumpaitę, kurios vienintelė žinoma augimvietė Zarasų rajone yra čia.

ilgasilis_2

6. JAUNIMO TAKAS

Jis yra Gražutės regioninio parko teritorijoje – tai pirmasis ir vienintelis Europoje tarptautinių Jaunimo mainų dalyvių sukurtas ir įrengtas pažintinis takas apie jus pačius, jaunus žmones. Takas sukurtas kaip atvira erdvė jaunimui, o jame įrengti informaciniai stendai ir instaliacijos kviečia diskusijai apie jaunimo nedarbą, patyčias, švietimą, psichotropines medžiagas, atliekų rūšiavimą ir kt. Tako ilgis 300 m. Informacija stenduose pateikiame lietuvių ir anglų kalbomis.

JAUNIMO

7.STELMUŽĖS ĄŽUOLAS

Stelmužėje augantis ąžuolas yra vienas iš galingiausių Europoje. Jis – ir seniausias Lietuvoje medis: jam gali būti per 1500 metų, nors kai kurie šaltiniai teigia, kad senoliui gali būti net per 2000 metų. Ąžuolas yra 23 m. aukščio, 3,5 m skersmens, 13 m apimties prie žemės. Pirmą kartą medis tvarkytas 1916 m.

STELMUZE

8. PAKALMIŠKIŲ PILIAKALNIS

Piliakalnis įrengtas atskiroje kalvoje Ramio ežero šiaurės vakariniame krante. Jis datuojamas I tūkst. per. Kr. – I tūkst. pradžia.

pakalmiskiu

9. VERSLAVOS PILIAKALNIS

Vienas įspūdingiausių rajono piliakalnių yra apie 2 km nuo Antalieptės, 80 m į šiaurę nuo Šventosios upės ir Sėlupio upelio santakos. Pietinėje ir pietrytinėje piliakalnio papėdėse rastos senovės gyvenvietės žymės.

verslava

10. STELMUŽĖS VIEŠPATIES JĖZAUS KRISTAUS BAŽNYČIA IR VARPINĖ

Bažnyčia pastatyta 1650 m. Ją gabių meistrų rankos surentė naudojant tik kirvį, o durų lentų sutvirtinimui - kaltinius vinis. Bažnyčios interjeras įrengtas 1713 m. Jame gausu vertingų baroko stiliaus puošmenų: bareljefų, horeljefų, skulptūrų, spirališkų kolonų, originalios medinės ornamentikos. Varpinė čia stovi nuo XVII a. vidurio. Nuo 1808 m. bažnyčia priklauso katalikams.

stelmuzes_baznycia

11. DUSETŲ ŠV. TREJYBĖS BAŽNYČIA

Šaltiniai teigia, kad bažnyčia statyta parapijiečių lėšomis ir slaptomis aukomis, rinktomis visoje Žemaičių vyskupijoje. Bažnyčios viduje yra trys altoriai, kuriuose saugoma dalis senųjų L. Gogelio skulptūrų.

dusetu

12. ŠVČ. MERGELĖS MARIJOS SOPULINGOSIOS BAŽNYČIA

1906-1911 m. statyta negotikinio ir neoromantinio stilių turinti bažnyčia – nepaprastos statybinės drąsos statinys. Jos sienos – tai ištisa lauko akmenų atmainų ekspozicija.

marijos

13. ŠLYNINKOS VANDENS MALŪNAS

Siūlome apžiūrėti seną, tris šimtus metų atskaičiavusį vandens malūną. Norintys pasiklausyti unikalių istorijų apie jo gyvenimą bei daugiau sužinoti apie grūdų malimo procesus, yra maloniai kviečiami į ekskursiją po visus tris malūno aukštus.

slyninkos

14. VERGŲ BOKŠTAS

Minima, kad nuo XVII a. Stelmužės dvare buvusi žiauri priespauda. Tai liudija dvaro parko pakraštyje stovintis ,,Vergų bokštas" – nedidelis, aukštokas, keturkampis netašytų lauko akmenų pastatas su angomis viršutinėje dalyje. Jame dvarponiai kalindavo prasikaltusius baudžiaunininkus - uždarydavo nakčiai, o dieną vėl išvarydavo į darbą.

vergu

15. DUSETŲ SKULPTŪRŲ PARKAS

K. Būgos g., Dusetos, Sartų ežero pakrantė

Skulptūrų parkas pradėtas kurti 2008 m. Vasarą. Parke ne tik garsių šalyje autorių darbai, bet auga ir Lietuvos Respublikos Prezidento V. Adamkaus vizito metu jo pasodintas ąžuoliukas.

skulpturu_parkas

Daugiau šioje kategorijoje: « RADVILIŠKIS VISAGINAS »