×

Įspėjimai

JUser: :_load: Nepavyko įkelti nario su id: 63

Love story, vestuvių fotografavimas, „Trash the dress“

Būsimos nuotakos ir jaunavedžiai artėjant didžiajai dienai pradeda ypač domėtis vestuvių fotografija. Kiekvienas norime džiaugtis vestuvinėmis nuotraukomis, jas vartyti su mylimu žmogumi, rodyti savo vaikams ir išgyventi dar kartą tas brangias ir jaudinančias akimirkas, kurios buvo primirštos. Kiekvienam trokštame, jog prisiminimai atgimtų ir suspindėtų žiūrint į vestuvines fotografijas. Straipsnyje pabandysime apžvelgti vestuvių fotografavimo stilius Lietuvoje.

1.LOVE STORY (priešvestuvinė fotosesija)
Jeigu ieškote vestuvių fotografo arba domitės šia sritimi, tikriausiai žinote, kad būsimi jaunavedžiai ir vestuvių fotografai „namų darbus“ pradeda ruošti gerokai prieš vestuves. Fotosesija, kuomet  poros nuotraukas užfiksuoja samdomas vestuvių fotografas prieš vestuves yra vadinama „LOVE STORY“ (meilės istorija). 
Pagrindiniai šios fotosesijos veikėjai yra būsimas vyras ir žmona. Fotografijose atsispindi meilės tema. Idėjas fotosesijai gali sugalvoti sutuoktiniai arba jas pasiūlys fotografas. Dažniausiai temos būna: jaunavedžių susižadėjimas, pirmojo pasimatymo vieta ar tiesiog pasivaikščiojimas vaizdingoje gamtoje.

Kai kurie klausia, o kodėl fotografuotis prieš vestuves? Pirmiausiai, ne retai nuotaka ir jaunikis dvejoja dėl pasirenkamo vestuvių fotografo. Kyla įvairūs klausimai: Ar tikrai vestuvių fotografas sugebės gerai įamžinti jų šventę? Ar nuotraukos bus gyvos ir ryškios? „Galvų kapojimas“, tamsios ir susiliejusio vestuvių nuotraukos yra nepriimtinos. Norint išsklaidyti panašias abejones, rekomenduojama susitarti dėl fotosesijos prieš vestuves. Tai naudinga ir dėl:
Susipažinsite su vestuvių fotografu. Būsimi jaunavedžiai ir vestuvių fotografas įvertina vieni kitų asmenines savybes, etiketą ir t.t. Galbūt apskritai Jūs varžysitės ir blogai jausitės vien tik dėl fotografo manierų ir kalbų. Jeigu jaunavedžiai ir vestuvių fotografas nebendradarbiaus ir nesupras vieni kitų, tuomet pasiektas rezultatas taip pat greičiausiai netenkins ir gražių vestuvinių nuotraukų nebus arba pasiliks tik keletas.
Įgaunate fotografavimo praktikos. Jeigu pozuoti ir fotografuotis tenka nedažnai, tuomet tai gera praktinė treniruotė prieš vestuves. Daugelis žmonių tiesiog bijo ir drovisi fotoaparatų objektyvų ir blyksčių. Vestuvės vyksta sparčiu tempu ir visuomet trūksta laiko, o fotografavimas prieš vestuves – tai galimybė gauti iš vestuvių fotografo daugiau patarimų, daugiau sužinoti apie fotografavimo taisykles ir galimybes. Vėliau net ir mažučiai priešvestuvinės fotosesijos patarimai gali išgelbėti ar padėti sukurti ne vieną puikią nuotrauką.
Įvairios galimybės panaudoti nuotraukas. Prieš vestuves užfiksuotos nuotraukos gali būti nuostabi medžiaga kurti Jūsų vestuvėms. Pradedant vestuviniais kvietimais, vestuvių laikraščio, programos, svečių knygos ir panašių dalykų iliustracijomis ar tiesiog surengiant meilės nuotraukų parodą vestuvėse. Dėl to šventė taps dar labiau asmeniškesnė, mielesnė, o visi susirinkę svečiai galės žavėtis jaunavedžių meile ir įvertinti kokį nuostabų darbą atlikote prieš vestuves.
Prisiminimai, prisiminimai... Užfiksuotos nuotraukos prieš vestuves – tai Jūsų Meilės istorija papasakota nuotraukomis. Tai gali būti kaip įžanga į vestuvinį albumą.

2. VESTUVIŲ FOTOGRAFAVIMAS
Vestuvių fotografavimas nuolat keičiasi, atsiranda naujos mados, tendencijos, jaunavedžių norai tampa inoringesbni ir t.t. Bene labiausiai juntamas ir aiškiausiai pastebimas pasikeitimas yra gerokai patobulėjusi fototechnika. Dabar šiuolaikiniai sutuoktiniai nori geresnių ir meniškesnių nuotraukų iš visos vestuvių dienos, todėl labai svarbu profesionalumas ir kokybė. 
Vestuvių fotografavimas priskiriamas vienam sudėtingiausių fotografijos žanrų. Taip yra ne tik dėl to, kad nelengva dirbti techniškai dėl suspausto laiko ir besikeičiančių sąlygų, bet ir dėl patiriamo nuovargio bei emocijų. Todėl į vestuvių fotografavimą jaunavedžiams ir vestuvių fotografams nereikėtų žiūrėti lengvabūdiškai ir atmestinai. Planuojantiems pasirinkti vestuvių fotografą, pirmiausiai naudinga susipažinti su vestuvių fotografavimo stiliais.

Reportažinė fotografija (slaptas vestuvių fotografavimas)
Reportažinė fotografija – kai fotografas nieko specialiai nedaro, nerežisuoja, tik gaudo akimirkas, fiksuoja aplinką. Galbūt lietuviškiau ir aiškiau būtų galima sakyti „paparacinimas“ arba slaptas vestuvių fotografavimas. Nuotraukų pagalba papasakojama vestuvių istorija lygiai taip pat kaip pateikiamos fotografijos naujienose apie įvykius internetiniuose žiniasklaidos portaluose. Žinoma įvykio ir vestuvių fotografavimo objektas skiriasi. Gerame vestuvių reportaže privalo atsispindėti jaunavedžių, jų svečių patirtos emocijos ir išgyventos akimirkos.
Kodėl pastaruoju metu vestuvininkams sąvokos reportažinis fotografavimas, reportažinė fotografija tapo itin dažnai vartojamos? Paprasčiausiai todėl, kad tokios fotografijos dažnai atrodo mieliau negu pozuotos. Kadangi vestuvių fotografams tokiu būdu pavyksta žmones nufotografuoti natūraliai ir dažnai nepastebimai. Natūraliai, reiškia, kad fotografuojamas žmogus nepozuoja, o yra susitelkęs į kažkokį vestuvinį veiksmą, poelgį. Pavyzdžiui, sveikina nuotaką, geria šampaną, džiaugiasi žiedais ir panašiai. Todėl tokios netikėtos fotografijos žymiai gyvesnės negu tarkime prieš objektyvą dirbtinai sustatyta svečių minia.
Reportažinis vestuvių fotografavimas, tai tikro gyvenimo, tikrų momentų fotografavimas. Užfiksuotos jaunikio džiaugsmo ašaros ar svočios ir piršlio netikėtos reakcijos vestuvėse – tai tikro ir nesuvaidinto gyvenimo nuotraukos. Todėl po daugelio metų jaunavedžiams bus ypatingai gera prisiminti realius momentus ir emocijas.
Tačiau, reportažinis vestuvių fotografavimas turi ir minusų. Kadangi žmonės fotografuojami netikėtai, jie specialiai nesiruošia momentui, todėl gali užsimerkti, greitai nusisukti, gali užsidengti ranka veidą, svečiai gali užstoti vieni kitus ir panašiai. Vestuvių fotografas neturi jokio privalomų fotografijų sąrašo, jis elgiasi ir prisitaiko prie situacijos. Jeigu kažkas fotografuojant reportažiniu stiliumi nepavyko, vadinasi momentas prarastas. Reportaže nėra galimybės tą patį momentą kartoti ar kaip nors tiesiogiai įtakoti fotografuojamą objektą. 
Beveik visiems vestuvių fotografams tam tikrą dalį vestuvių tenka fotografuoti būtent tokiu stiliumi, nes yra akimirkų, kuriose režisūra ir vaidyba neleidžiama (pvz.: bažnyčioje ar santuokų rūmuose). Žinoma, reikėtų ir patiems jaunavedžiams nepamiršti, jog jie turi džiaugtis vienas kitu ir savo švente, o ne nuolat akimis ieškoti ir šypsotis fotografui.

Pozuota fotografija (žurnalinio tipo)
Pozuota fotografija – dar kitaip vadinama žurnalinio tipo fotografija. Tai visiška priešprieša reportažinei fotografijai, čia viskas atvirkščiai. Jaunavedžiams pataria ir norimas kompozicijas sustato vestuvių fotografas. Ta pati kompozicija gali būti fotografuojama daugiau negu vieną kartą, kol bus pasiektas norimas rezultatas. Šis fotografijos stilius labai artimas studijos fotografijai – tai fotografo bendravimas ir darbas su modeliais. 
Šio tipo fotografijos pavyzdžių galime rasti žurnaluose. Būtent bendravimas su jaunavedžiais ir pasiruošimas fotografijai leidžia užfiksuoti žmones be netikėtumų (neužsisukę, neužsidengę veido rankomis, neužstoti kitų svečių, neužsimerkę ir t.t.). Kitaip sakant, nuotraukose žmonės atrodo gražiai ir tvarkingai. 
Vestuvių fotografai dažnai fotografuoja pozuotos fotografijos stiliumi (pvz.: kai jaunavedžiai atvyksta į gamtą ar nori nusifotografuoti su jiems svarbiais žmonėmis (tėvais, giminaičiais, tetomis ir t.t.)). Fotografas pataria kaip žmonėms geriau atsistoti, užtikrina, kad visi fotografuojamieji būtų gerai matomi. Gamtoje tenka išnaudojama aplinka ir jaunavedžiai įamžinami pagal įvairius fotografo pasiūlytus ar sumanymus. Jaunavedžių pageidavimai, dažniausiai, taip pat priskiriami prie tokio pobūdžio fotografijos.
Pozuotos fotografijos svarbios ir įdomios, tačiau jos nėra netikėtos – žmonės tiksliai žino kada ir kur buvo nufotografuoti. Kadangi bendraujama su fotografu ir įgyvendinami įvairūs siužetai, jaunavedžiams tenka pasistengti pozuojant. Dėl to fotografavimo procesas užtrunka ir šiek tiek vargina jaunavedžius, o per didelis to pačio siužeto kartojimas kiekvienose vestuvėse, menkina tokio stiliaus fotografijas. Dėl šios priežasties daugeliui žiūrovų, įvairiose vestuvėse  besikartojančių siužetų nuotraukos pradeda pabosti ir vadinamos tradicinėmis.

Meninės nuotraukos
Meninės nuotraukos, tai tokios vestuvinės nuotraukos, kuomet fotografijoje mažėja dokumentiškumo reikšmė. Pati nuotrauka įgauna platesnę prasmę negu ten vaizduojami objektai. Fotografija tampa menine, kai žiūrovas mato ne vien tik kažkokį gyvenimo siužetą, bet atveriamas platus prasminis laukas. Sakoma, kuo nuotrauka turi daugiau vaizdo interpretacijos būdų, tuo ji gilesnė.
Meninės nuotraukos gali būti režisuotos (reportažinės) ir pozuotos. Viskas priklauso nuo siužeto, kūrybinio sumanymo, kompozicijos ir vaizdavimo savitumo. Tokias nuotraukas ir vestuvių albume užfiksuoti sunkiausia, todėl, dažnai, jų būna mažiausiai. Tokios nuotraukos žiūrovams palieka įspūdį, priverčia susimąstyti.
Meninėms nuotraukoms apibūdinti nėra tikslių sąvokų, taisyklių ar atpažinimo ženklų. Kada nuotrauka tampa meno kūriniu ir kur ta riba, niekas negali tiksliai pasakyti. Tačiau svarbiausia, kad fotografija žavi ir yra jaučiamas jos ilgaamžiškumas ir išliekamoji vertė.

3. TRASH THE DRESS (Sugadink suknelę)
„Trash the Dress“ (sugadink suknelę) arba „Fearless bridal“ (bebaimė nuotaka) Lietuvoje vestuvių fotografai vadina „sugadink suknelę“, „atsisveikink su suknele“ arba galima dar pabandyti versti agresyviau „sudraskyk suknelę“. Daugelis mano, kad šią vestuvinės fotografijos idėją suformavo vestuvių fotografas Džonas Maiklas Kuperis (John Michael Cooper) Las Vegase 2001 metais. Nuo to laiko „gadinti nuotakų sukneles“ pradėjo ir kiti vestuvių fotografai pagal savo sumanymus. Tai populiarėjantis vestuvių fotografavimo stilius pasaulyje, nors Lietuvoje dar nėra labai išpopuliarėjas, tačiau vis daugiau jaunųjų renkasi šio tipo fotosesijas. 
„Sugadink suknelę“ fotosesija dažniausiai vyksta praėjus keletui dienų po vestuvių, kartais po jaunavedžių medaus mėnesio arba povestuvinės kelionės, kuomet jaunavedžių nebeslegia vestuvių organizavimo ir kiti rūpesčiai. Jaunieji gali labiau atsipalaiduoti ir būti bebaimiais aktoriais, nebijančiais išsitepti savo vestuvinius drabužius. “Sugadink suknelę“ fotosesijos – tai stereotipų laužymas, naujų įspūdžių potyris. Tai labai simboliška, nes nuotaka sunaikina vestuvinę suknelę, kurios antrą kartą jai nebereikės. Fotosesijos metu jaunavedžių ir vestuvių fotografo fantazija tampa visiškai neribota. Neriboja tiksintis vestuvių laikas, vieta, todėl tai išlaisvina fantaziją.
Vis dar sunkiai įsivaizduojate kaip tai atrodo? Štai Jums keletas pavyzdžių: nuotaka su jaunikiu gali įsikabaroti į aukštą medį ir vilkėdami vestuviniais rūbais šokti į vandenį, plūduriuoti, vartytis ant smėlėto ar dumbluoto kranto, mėgautis purvo voniomis. O gal vestuvinę suknelę padėti prieš atvažiuojantį traukinį, kuris ją sutrins į šipulius? Kuo originaliau, tuo įdomiau, čia fantazijai ribų nėra. Tikslas vienas – parodyti kaip nuotaka atsisveikina su savo vestuvine suknele. Tokių šokiruojančių ir drąsių siužetų netradicinės ir įdomios fotografijos puikiai papildo vestuvinį albumą. Tai tampa viena vestuvių šventės dalimi.
Dažnai „sugadink suknelę“ fotosesijos metu užfiksuotos nuotraukos pribloškia žiūrovus. Žmones nustebina ir jie žavisi nuotraukomis. Kodėl? Todėl, kad jos netradicinės, įdomios ir dažniausiai darytos netradicinėse erdvėse. Kiekviena nuotaka „sunaikinus savo suknelę“ nuotraukomis sužavi visus, todėl toks vestuvių fotografavimo stilius greitai populiarėja.
Povestuvinė fotosesija „sugadink suknelę“ pratęsia vestuvių fotoistoriją. Jaunavedžiams ji reiškia, jog skirtingai negu jų tėvai ar draugai, pasiryždami tokioms fotosesijoms jie turi originalių ir tuo pat metu meniškų nuotraukų. Ši fotosesija suteikia jaunavedžiams naujų emocijų, neišdildomų  įspūdžių ir prisiminimų, užfiksuoti netradiciniai momentai pagyvina vestuvių albumus. Tai neišsenkantys prisiminimai ir istorijos, kurios pasakojamos savo vestuvių svečiams, draugams, vaikams ir anūkams, ir ne tik.