BIRŽAI

Lankytinos Biržų vietos

Bastioninė pilis

Biržai iki 19a. pradžios priklausė kunigaikščiams Radviloms, kurie Biržuose pastatė bastioninio tipo tvirtovę, dar vadinamą Biržų pilimi. Pilis buvo apjuosta gynybiniais grioviais, kurie užsipildė vandeniu iš suformuoto Širvėnos ežero. Iki pilies vartų vedė lenktas tiltas.

Dabar Biržų pilyje (J.Radvilos g. 3) įsikūręs Biržų krašto muziejus "Sėla".

wiki_Birzu_pilis_cr

Birzu-pilies-tiltas-5524480

Astravo dvaras

Astravo dvaro sodyba yra romantizmo architektūrinio stiliaus, 19 a. pastatyta grafų Tiškevičių. Sodybą sudarė į italų vilą panašūs mūriniai rūmai, arklidės, ūkiniai pastatai, arkinis tiltas per Apaščią. Rūmus supo jaukus parkas su tvenkiniais, prieangį puošė metalinės liūtų skulptūros, išlietos 19 a. viduryje Sankt Peterburge. Vėliau rūmai buvo restauruoti, prie įėjimo pastatytos betoninės liūtų skulptūros, o čia stovėjusios perkeltos prie Kauno karo muziejaus.

astravas

Likėnai

Jaukus, ramus kurortas, garsus sulfatiniais mineraliniais vandenimis ir sieringu purvu. Ten gydomos širdies ir kraujagyslų sistemos, sąnarių, nervų ligos. Čia mineraliniai šaltiniai trykšta iš kelių metrų gelmės. Iki XX a. kurortas vadintas Smardone, nes mineralinių šaltinių vanduo skleidžia nemalonų kvapą. 1890 m. gydytojas Chadkevičius atidarė pirmąją gydyklą, kurią vėliau sunaikino gaisras. 1938 m. buvo pastatytos kelios nedidelės gydyklos, o vietovę imta vadinti Likėnais. Po karo buvo pastatytas miegamasis korpusas, klubas. Pavėsingas ir gražiai prižiūrėtas Likėnų parkas sukuria savitą kurorto mikroklimatą. Parko centre trykšta mineralinio vandens šaltinis, parko šone yra nedidelis ežerėlis.

likenaii

Karvės ola

Karajimiškio kaime yra didžiausia Lietuvoje karstinė įgriuva "Karvės ola". Tokių įgriuvų atsiradimo priežastis - vandens išplautos požeminės ertmės: vanduo tirpdo žemės sluoksnius sudarančias uolienas (klintį, dolomitą, gipsą), dėl to atsiranda požeminės ertmės, o jas dengiantys sluoksniai įgriūna. Įgriuvose gali prasmegti pastatai, dingti upeliai. Įgriuvoms užsipildžius vandeniu, susidaro ežerėliai. Biržų krašte gipsas ir dolomitas randamas arti žemės paviršiaus, todėl yra lengviau išplaunamas, ir įgriuvų vis daugėja.

Karvės ola tokį pavadinimą gavo dėl to, kad, anot senolių pasakojimo, šioje įgriuvoje prasmego karvė, o prie uolos buvo rastas jos grandinės galas. Įgriuva yra beveik apskrita, piltuvo formos. Sienose matomos uolienos - dolomitas, gipsas, mergelis. Įgriuvos dugne yra ertmė, iš kurios atsišakoja keli urvai, yra požeminis ežerėlis. 1964 m. Karvės ola paskelbta geologiniu paminklu.

karves_ola

Daugiau šioje kategorijoje: « ANYKŠČIAI JONAVA »